fbpx

Obowiązek przyjmowania płatności bezgotówkowej od stycznia 2022

Obowiązkowe terminale płatnicze 2022

Obowiązkowe terminale płatnicze 2022

Od 1 stycznia 2022 wchodzi nowy obowiązek dla przedsiębiorców dotyczący przyjmowania płatności bezgotówkowych.

Polskim Ład nakłada obowiązek przyjmowania płatności bezgotówkowych dla firm obsługujących klientów indywidualnych (tzn. takich, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej) od 1 stycznia 2022 r.

Dodatkowo od 1 lipca 2022, ustawa wprowadza także obowiązek  integracji terminala płatniczego (tzn. połączenia go) z kasą fiskalną online.

 Oprócz zaliczenia do kosztów podatkowych, wynajęcie terminala płatniczego oraz usługę płatności bezgotówkowych realizowanych przez dostawcę, będzie można dodatkowo zaliczyć do kosztów podatkowych:

  • 1 000 zł w przypadku firm obsługujących klientów nieprowadzących działalności gospodarczej;
  • 2 500 zł w przypadku firm zwolnionych z obowiązku posiadania kasy fiskalnej 

Powyższe rekompensaty będą mogły być naliczane przez 2 lata (tj. w roku w którym nabyło się terminal płatniczy oraz kolejnym roku.)

Za brak integracji terminala płatniczego z kasą 5 tys. zł kary

Zgodnie z przepisami od 1 lipca 2022 r. praca kasy fiskalnej działającej w trybie online będzie musiała być zintegrowana z terminalem płatniczym. Za niedopełnienie tego obowiązku będzie grozić kara w wysokości 5 tys. zł, która wynika z art. 111 ust. 6kb ustawy o VAT:

„dodaje się ust. 6kb w brzmieniu: „6kb. W przypadku stwierdzenia, że podatnik prowadzący ewidencję sprzedaży przy użyciu kasy rejestrującej, wbrew art. 19a ust. 3 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców, nie zapewnia współpracy kasy rejestrującej z terminalem płatniczym, przy użyciu którego zapewnia możliwość przyjmowania płatności, zgodnie z wymaganiami technicznymi dla kas rejestrujących, naczelnik urzędu skarbowego, w drodze decyzji, nakłada na tego podatnika karę pieniężną w wysokości 5000 zł.”

Firma Qster Computers pomaga w integracji oraz współpracuje z Polskimi Płatnościami – wypełnij formularz

Odbierz urządzenie za 0 zł oraz brak prowizji od transakcji przez 1 rok. Skorzystaj z usług firmy Qster Computers, która przeprowadzi za Ciebie cały proces integracji. 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry