fbpx

Mój pierwszy

Monitoring domowy

Systemy do monitoringu domu, ogrodu, podwórka…
Na pewno każdemu zdarzyło się, że zniknęło coś z podwórka, ktoś podrzucił nam śmieci lub wymalowano ścianę sprayem. Warto rozważyć montaż monitoringu wizyjnego. Urządzenia znacznie potaniały i to nie jest już tylko rarytas dla firm. Kiedy podejmiemy decyzję o zakupie i montażu, pozostaje nam jeszcze wybór sprzętu i tu wcale łatwo nie będzie, ponieważ tańszy sprzęt nie oznacza że będziemy w 100% zadowoleni, a za drogi spowoduje rezygnację z wdrażania pomysłu.

Przykładowe zestawy do monitoringu

ZESTAW MONITORINGU KENIK 6 KAMER
ZESTAW MONITORINGU IP 4 KAMERY 1080P

Masz pytania

Najczęściej zadawane pytania

Musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań, a odpowiedzi najlepiej napisać na kartce i często w nie spoglądać kiedy będziemy intensywnie rozmyślać.
1. Co chcemy widzieć, czyli które miejsca chcemy mieć na oku?
2. Ile kamer potrzebujemy?
3. Czy monitorowany teren jest oświetlony przez całą noc?
4. Jaki dobrać rejestrator?
5. Ile dni chcemy aby było zapamiętane?
6. W jakiej technologii?
7. Jaki mam budżet na realizację?

Musimy dobrać kamerę lub kamery takie aby jakość nagranych zdarzeń dała nam jasny i czytelny obraz np. dla Policji. Jest to kwestia której nie można zlekceważyć. Na początku chcemy tanio, ale jak dojdzie do zdarzenia i okaże się, że nagrane zdarzenia są nieczytelne, to tylko będziemy wiedzieć o której godzinie miało coś miejsce ale nic poza tym.
Dlatego bardzo ważne jest aby była możliwie wysoka rozdzielczość, bo im wyższa to jakość obrazu będzie lepsza. Minimum rozdzielczości na dzisiejsze czasy to 1280 x 720 pixeli, ale wskazane jest Full HD 1920 x 1080.
Kamera, która będzie pracować na zewnątrz musi być wyposażona w diody podczerwieni aby doświetlić sobie zaciemnione miejsca lub kiedy w ogóle nie będzie oświetlenia żeby coś widzieć. Im więcej diod tym lepiej. Warto sprawdzić w specyfikacji technicznej, ile diod posiada kamera oraz zasięg diod.
Warto pamiętać aby kamera była wodoszczelna, bo będzie narażona na najprzeróżniejsze warunki atmosferyczne. Minimum klasy szczelności to IP54, a im wyższa liczba tym lepiej.

Do polecanych modeli kamer można zaliczyć:

    Dahua IPC-HFW1329SP-W-0280B w cenie około 320 zł za sztukę,

    Kenik KG-2130D w cenie około 450 zł za sztukę.

Nie ma idealnych rozwiązań. Jedno i drugie nie jest bez wad. Jednak z doświadczenia mogę powiedzieć, że instalacja przewodowa jest trwalsza i mniej podatna na uszkodzenia i zakłócenia. Wadą jest jednak kłopot doprowadzenia kabla sygnałowego oraz zasilania. Czyli często trzeba wywiercić otwór na przepust kablowy lub wiązkę kabli. Bezprzewodowa instalacja - też trzeba doprowadzić zasilanie i połączyć bezprzewodowo kamerę z routerem, ale wystarczy, że router np. się zawiesi i kamera nie zarejestruje istotnego zdarzenia.
W przypadku obu instalacji można zrobić zdalny nadzór z poziomu smartfona, tabletu, komputera.

Wszystkie kamery są podłączone pod rejestrator. Jest jakby sercem systemu monitoringu ponieważ zbiera obraz z kamer i nagrywa go na dysk twardy, z którego można odtworzyć zdarzenia, które miały miejsce. Wspomniałem o dysku twardym, który musi mieć rozmiar przynajmniej 1TB (system do 4 kamer) lub więcej. Od rozmiaru będzie zależało ile dni zapamiętamy. W rejestratorze także musimy pamiętać o maksymalnej obsługiwanej rozdzielczości.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Optio, neque qui velit. Magni dolorum quidem ipsam eligendi, totam, facilis laudantium cum accusamus ullam voluptatibus commodi numquam, error, est. Ea, consequatur.

Być może nie dałem konkretnej odpowiedzi na pytanie: jaki monitoring zastosować, bo jest to uzależnione jak odpowiemy na pytania. Sugerujemy gotowe zestawy warte zastanowienia, a w razie pytań zachęcam do kontaktu poprzez formularz lub telefonicznie. Twój wybór będzie zależał od wymagań i budżetu.

Przewiń do góry